Müslümanlardan islamdan bağımsız ve Anadolu’da ki müslümanların geleceğinde söz hakkı olamayacağı uzaklarda bir yerde bilime-eğitime ve tarihi değerlerin korunmasına odaklanmış bir Türk devleti kurulmuş olsaydı? (tarihimizin korunması için de önemli) İslamla kolaylıkla aldatılan, yönlendirilebilen müslümanların etkisi olmadığından dolayı bunların yarattığı sorunlarla uğraşmayan ve bunlarla ülke bütünlüğü gibi çıkmazlarla düşünme yetisi körelmeyen (kutsal saydıkları kitaba rağmen müslümana demokrasi diyerek islamcılık adı altında eğitimden tarıma her unsurun etkinliğinin azaltımasıyla güç kaybına uğrayıp her türlü saldırıya açık olmakta yok) eğitim, bilim, üretim, teknoloji, ar-ge üzerine odaklanmış, Cumhuriyet döneminde gerçekleştirilmiş eğitim, üretim atılımlarının sonuçlarını yaşayan ayrı bir yol?

* Çöl’ü yeşillendirme gibi bilimsel gelişmeler ile Asya’da ki çöller değerlendirilebilir? Çöl üzerine kurulu yerleşim alanları, kentler?

* Toprak ulusalcığı yüzünden x’le y’le kimliğimizi paylaşıp bunlara adımızı kullanıp kirletme olanağı sunulmasını göremeyen, tek bir değişmeze odaklandıklarından dolayı düşensel olarak tek düzeliğe alışıp ülkenin ve toplumun da gelişimini sekteye uğratanlarla ne kadar yol alınabilir? İmam hatipleşmeyi, bilginin, eğitimin bilimsizleştirilmesini ülke bölünmesin diye izleyenlerin eğitimli sayılması (kendini duruma göre konumlandıramayanlar, gelişime gereksinim duymayanlar?) ve çarpık modernlik anlayışlarının verdiği zararlar?

* Cami, diyanet işleri yerine Çin gibi ülkelerde ki Türklerin geçmiş dönemleri ile ilgili belge ve yazıtların çözümlemesi ve korunması gibi konular için üniversitelere, kurumlara bütçe ayıran ülke?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s